Akademia Opiekunów Pamięci
Na przełomie października oraz listopada 2021 roku odbył się projekt „Akademia Opiekunów Pamięci” realizowany przez Żydowskie Muzeum Galicja. Reprezentując Stowarzyszenie Saga Grybów miałam przyjemność uczestniczyć w przygotowanych zajęciach edukacyjnych, obejmujących tematykę dotyczącą judaizmu, kultury żydowskiej oraz działań w środowisku lokalnym. Jedną z inicjatyw podjętych na rzecz społeczności było przeprowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży z grybowskich placówek szkolnych i przedszkolnych. W warsztatach wzięły udział dzieci z sześciu grup Samorządowego Przedszkola „Pod Topolą” oraz uczniowie szóstych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie. Zajęcia przeprowadziłam wraz z Panią Ewą Kornakiewicz podczas lekcji religii.
Najmłodsi uczestnicy dowiedzieli się, czym jest szabat i jakie obyczaje związane są z tym świętem. W tym celu zaprezentowane zostały plansze przedstawiające charakterystyczne przedmioty używane podczas szabatu oraz typowe potrawy, które wówczas są spożywane. Temat wielokulturowości, odpowiednio przystosowany do odbioru przez najmłodszych, niezwykle zainteresował przedszkolaków. Na koniec uczestnicy wspólnie udekorowali szabatowy stół, wykorzystując w tym celu przygotowane wcześniej materiały.
Tematyka warsztatów przeprowadzonych wśród uczniów klas szóstych dotyczyła pasji oraz jej znaczenia w życiu każdego człowieka. Uczniowie w ramach dyskusji opowiadali o własnych zainteresowaniach. Mogli również dowiedzieć się, czym zajmują się członkowie naszego stowarzyszenia oraz poznać bliżej historię Mani i Izia Riegelhauptów – żydowskich dzieci przedstawionych na muralu obok Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Węgierskiej w Grybowie. Wspólnie wraz z uczniami przeanalizowaliśmy przedwojenne listy Mani, które spotkały się z dużym zainteresowaniem. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że poznawanie lokalnej historii, odkrywanie nieznanych dotąd faktów, może stanowić źródło inspiracji i rozwoju. Na zakończenie Pani Ewa Kornakiewicz opowiedziała o tolerancji, która stanowi ważną wartość we współczesnym świecie.
Fot. Ewa Kornakiewicz
留言