Historia domu w Białej Niżnej 1 - archiwum rodziny Pelczarskich, Pękalów i Wiatrów
Dzisiejszy dzień to wizyta w Brzesku u p. Anny Pękali-Capik, odkrywanie historii domu w Białej Niżnej 1 i sagi rodzin Pelczarskich, Pękalów i Wiatrów.
Nasza strona kończy wkrótce 11 lat, poprzedzająca grupa "Grybów" skończyła w lutym 13 lat. W tym czasie na ich bazie powstawało i powstaje Społeczne Archiwum Grybowa, z niego wykiełkowało stowarzyszenie "Saga".
To długi czas i wiele odwiedzonych domów grybowian w różnych zakątkach Polski i świata. Dzisiejsze spotkanie, planowane od kilku lat, na pewno zapisze się w historii "Sagi". Z rodzinami Pelczarskich, Pękalów i Wiatrów wiąże się ogromna liczba przeplatających się wątków grybowskiej historii. Rodzinne pamiątki dokumentują I i II wojnę światową, konspirację ZWZ Adama Pelczarskiego, BCh z kuzynami Alojzym i Narcyzem Wiatrami, Auschwitz, emigrację do USA przed I wojną, historię starostwa grybowskiego, emigrację weteranów II wojny do Anglii, dzieje grybowskiego "Sokoła", browaru "Grybów", życie bpa Karola Pękali, jego działalność społeczną i prześladowanie przez służby PRL, pomoc Żydom w tarnowskim getcie, pomoc więźniom tarnowskiego więzienia gestapo, historie Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego w Grybowie (dzisiejsze LO), okupacyjnej Szkoły Gospodarstwa dla Dziewcząt pani Haimannowej i Madurowicz, Teatru Społecznego w Grybowie pp. Gostwickich i wiele innych. To setki zdjęć oraz listy, dokumenty, legitymacje. Wiele postaci z życia Grybowa, nieznanych lub znanych i zapomnianych.
Dziękuję p. Annie za serdeczne przyjęcie, fascynujące opowieści i podzielenie się z nami i grybowianami tak obszernym archiwum rodzinnym! Na pewno opracowanie i opublikowanie całości zajmie nam nieco czasu
Fot. Kamil Kmak
Comments