top of page
Kamil Kmak

"Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie"



„Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”

Słowne i wizualne narracje "Sagi" często skupiają się na wątkach wojennych losów jednostek i rodzin, pokazując ich zmagania z nieludzkimi mechanizmami, działającymi ponad głowami "szarych" ludzi - prześladowaniami, wysiedleniami, Zagładą. Pokazujemy i opisujemy wydarzenia bliskie w przestrzeni, lecz najczęściej odległe w czasie, ale także ich skutki rozciągające się na kolejne pokolenia.

Dziś obserwujemy historię, która dzieje się na naszych oczach, wojnę u progu naszych drzwi.

Wojna nie ma w sobie nic romantycznego; wojna to bezmiar cierpienia. Decyzje podejmowane na górze dotykają głównie bezbronną ludność cywilną. Agresja militarna, niszczenie życia, deptanie ludzkiej godności, łamanie praw człowieka, represje wobec mniejszości, trauma dzieci, rozłąka z bliskimi, dramat uchodźstwa. Wszystko to było udziałem naszych rodzin, lokalnych społeczności, Polaków i narodów Europy. W naszych rodzinach powoli odchodzą ostatni świadkowie II wojny światowej, a dziś świat w rozdzielczości 4K patrzy na sceny znane z czarno-białych fotografii w podręcznikach historii. Czy ludzkość wyciągnęła wnioski z tragedii XX wieku?


Dziś bądźmy gotowi na pomoc tym, którzy są w sytuacji, w jakiej żaden i żadna z nas nie chcieliby się znaleźć.

Jest czas mówienia i czas działania, i przerodzenia swojej empatii w realną pomoc. W komentarzach znajdziecie linki do zbiórek na pomoc Ukrainie. Czytają nas grybowianie na całym świecie. Jeżeli macie ukraińskich znajomych, sąsiadów - zapytajcie bezpośrednio, co jest im potrzebne.

"Tyle wie­my o so­bie,

ile nas spraw­dzo­no"

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page