top of page

Tragedia na Matelance, 28.08.1944

  • Kamil Kmak
  • 23 sie 2020
  • 2 minut(y) czytania

28 sierpnia 1944 r. około godziny trzeciej rano trzy silne kolumny Niemców, liczące po około stu żołnierzy każda, otoczyły wieś Wilczyska ze wszystkich stron. Około czwartej rano grupa złożona z żandarmerii, gestapo i SS-Galizien, otoczyła pierścieniem wszystkie zabudowania we wsi. Ujęto i brutalnie torturowano rodziny Wątróbskich i Baranów, w tym przedstawioną na fotografii 58-letnią Annę Wątróbską zd. Wiatr, urodzoną w Stróżach, matkę sześciorga dzieci, z których pięcioro uczestniczyło w konspiracji, w tym Kazimierz Wątróbski "Sęp", dowódca oddziału BCh, oraz Zuzanna Wątróbska "Cyganka" - łączniczka i sanitariuszka Zielonego Krzyża. Po przetrząśnięciu i zrujnowaniu domów Wątróbskich i Baranów (spokrewnionych przez Wiatrów) schwytanych członków rodzin przewieziono do siedziby gestapo w Grybowie, a około godziny 18:00 na wzgórze Matelanka nad Grybowem, gdzie na terenie wsi Siołkowa zastrzeleni zostali strzałem w tył głowy: Anna Wątróbska i Władysław Wątróbski - rodzice "Sępa", Marian i Adam Wątróbscy - bracia, Kamil Baran i Zofia Baranowa oraz Helena Baran "Wyka", a także Tadeusz Baran - rodzice, siostra i stryj partyzanta Adama Barana "Ryby".


Tragedia wstrząsnęła całą okolicą.

5 września pod osłoną nocy, w rzęsistym deszczu, "Sęp" z pozostałymi przy życiu siostrami dokonali potajemnej ekshumacji na Matelance - jako że z obozu w krakowskim Płaszowie dochodziły wieści o paleniu zwłok w celu zacierania śladów przez Niemców. Ciała rodziców, rodzeństwa, wujostwa i kuzynów przewieziono do Wilczysk i pochowano tymczasowo w lesie. Na honorowy pochówek czekały do wiosny 1945 r.

Jeszcze jesienią 1944 r. z rąk partyzantów sądeckiej AK, z nie do końca wyjaśnionych przyczyn, zginął "Sęp", co stało się zadrą wewnątrz scalającego się obozu niepodległościowego.

Rodziny Baranów i Wątróbskich, wraz z "Sępem" i sławnym kuzynem Alojzym Wiatrem "Zawieruchą", zakatowanym przez gestapo w Jaśle jeszcze w lutym 1944 roku, pochowane są we wspólnym grobie na cmentarzu w Wilczyskach niedaleko Grybowa.

My dziś składamy kwiaty na miejscu rozstrzelania, przy pomniku na Matelance.

Wspomnijmy jeszcze osobę Narcyza Wiatra "Zawojny", brata Alojzego, urodzonego w Stróżach, którego pomnik znajduje się w miejscu zastrzelenia przez UB na Plantach w Krakowie, od strony ul. Św. Gertrudy. Wszystkie te postacie zasługują na osobne opisanie i przypomnienie.

Cześć ich pamięci.


Fot. Anny Wątróbskiej znajduje się w książce "Partyzancka idzie wiara..." E. Kapustki i B. Ptaszka. Za udostępnienie dziękuję p. Marcinowi Michalikowi. Obszerny artykuł o Zuzannie Wątróbskiej-Litawie autorstwa Aliny Fitowej znajduje się w t. XXXIII "Rocznika Sądeckiego".

Commentaires


Ostatnie posty
Archiwum

© 2024 stowarzyszenie Saga Grybów

bottom of page